Moduł V - Scenariusz zajęć

 Poniżej zamieszczam konspekt (scenariusz) moich zajęć. Staram się, aby zajęcia praktyczne wzmacniały kreatywność i innowacyjne podejście uczniów do gotowania i żywności. Staram się osiągnąć to poprzez pracę w grupach, dekorowanie potraw zgodnie z własnym pomysłem, doprawianie z wybranymi przez siebie przyprawami i degustację przez wszystkich uczniów.

KONSPEKT ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH

Typ szkoły: Technikum, zawód: Technik żywienia i usług gastronomicznych
Klasa:
Czas realizacji: 4 jednostki lekcyjne
Data:
Temat jednostki lekcyjnej: Rozdrabnianie ręczne i mechaniczne natki pietruszki i koperku - szyfonada. Wykorzystanie do dekoracji

Cel ogólny:

·         Wyrabianie umiejętności przyrządzania potraw z warzyw. Doskonalenie umiejętności krojenia surowców.

Cele szczegółowe:

Po zakończonych zajęciach uczeń powinien umieć:

·         przygotować stanowisko pracy

·         przeprowadzić obróbkę wstępną brudną i czystą warzyw

·         dobrać odpowiednie narzędzia

·          dobrać odpowiednie składniki

·          sporządzić potrawy: zupę z czerwonej soczewicy, placki z pietruszki, ciasto z cukinii zgodnie z recepturą

·         właściwie zorganizować pracę przy produkcji potraw

·         przeprowadzić ocenę organoleptyczną sporządzonych potraw

·          zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy

·         zastosować zasadę oszczędnego gospodarowania surowcami i segregacji odpadów

·          wykonać prace porządkowe

 

Metody nauczania i formy pracy:

·         pogadanka

·         praca indywidualna (zapoznanie z recepturą, obliczenie zapotrzebowania na surowce)

·         praca w grupach ( ćwiczenia praktyczne)

 

Środki dydaktyczne:

·         receptury gastronomiczne

·         surowce, sprzęt i materiały pomocnicze niezbędne do wykonania  ćwiczeń

 

Przebieg lekcji:

1. Czynności organizacyjno-przygotowawcze.

a) powitanie.
b) sprawdzenie listy obecności.
c) sprawdzenie przygotowania uczniów do zajęć (strój roboczy, surowce).
d) podział uczniów na grupy (uczniowie pracują w grupach 3-osobowych).

2. Instruktaż wstępny.

a) podanie tematu i celu zajęć – Rozdrabnianie ręczne i mechaniczne natki pietruszki i koperku - szyfonada. Wykorzystanie do dekoracji.
b) opis sposobu wykonania czynności praktycznych związanych z tematem zajęć – zapoznanie z recepturą gastronomiczną.
c) przypomnienie zasad bhp.

3. Przydział zadań szkoleniowo-produkcyjnych – przydzielenie prac poszczególnym zespołom:

a) Zespół I – zupa, Zespół II – danie główne, Zespół III - deser

4. Praca w grupach.

a) zaplanowanie czynności związanych z wykonaniem zadania
b) organizacja stanowiska pracy – zgromadzenie i rozmieszczenie na stanowisku pracy surowców, narzędzi i urządzeń zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy
c) wykonanie potrawy zgodnie z recepturą


5. Instruktaż bieżący podczas wykonywania zadań. Podczas wykonywania przez uczniów ćwiczenia, prowadzący zajęcia koryguje zauważone błędy, służy radą, zachęca lub udziela pomocy.

6. Degustacja.

a) przygotowanie i nakrycie stołu
b) wydzielenie jednej porcji każdej przygotowanej potrawy
c) ocena jakości wykonania zadania (ocena prowadzona jest w formie dyskusji z młodzieżą).

7. Podsumowanie zajęć.

a) omówienie najlepszego dania
b) wskazanie najczęściej występujących błędów i sposobów ich unikania.

8. Czynności porządkowe – każdy zespół porządkuje swoje stanowisko pracy, dyżurni porządkują pracownię.


KB

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Moduł IV - Jakie możliwości daje technologia?

Moduł II - Cechy kreatywnego nauczyciela

Rozwijanie kreatywności, innowacyjności i samodzielności u uczniów w szkołach ponadpodstawowych - MODUŁ I